Parafia Piusa X w Rudzie Śląskiej

Gdzie jesteś

Początek Wspólnoty Rycerze Kolumba

LogowanieKOFC •PDF• •Drukuj• •Email•
•Wpisany przez Administrator•   
••sobota•, 08 •grudnia• 2012 19:41•

Był rok 1881. W miejscowości New Haven w stanie Connecticut w USA nie żyło się łatwo katolickim rodzinom. Środowisko irlandzkich imigrantów miało też wiele problemów z własną tożsamością religijną. Do tego dochodziły ataki prasowe niechętnych katolikom grup, krytykujących budowę kościoła w arystokratycznej dzielnicy New Haven. Ksiądz Michael McGivney, proboszcz parafii NMP, miał jednak wsparcie ze strony kilku wiernych. Spotkali się kiedyś w piwnicy kościoła i zaczęli dyskutować o stworzeniu organizacji, która wspierałaby finansowo Kościół, nie tylko instytucjonalny, ale także rodziny potrzebujące pomocy. Chodziło zwłaszcza o rodziny, w których zabrakło żywiciela z powodu choroby lub jego śmierci.

McGivney chciał zbudować silną organizację mężczyzn, którzy na fundamencie żywej wiary i jedności z Kościołem tworzyliby sieć braterskich relacji, pomagając sobie nawzajem i innym. „Jedność i Miłosierdzie” były głównymi hasłami organizacji, która w marcu 1882 roku formalnie przyjęła nazwę Zakonu Rycerzy Kolumba (Knights of Columbus). Później doszły „Braterstwo i Patriotyzm”. Nazwa celowo odwoływała się do katolickiej tożsamości odkrywcy Nowego Świata. Struktura RK składa się z rad, a na czele zakonu stoi Najwyższy Rycerz – zaś na czele rady Wielki Rycerz.

Kilka rad tworzy Rejon, rejonem kieruje Delegat Rejonowy. Kilka Rejonów tworzy Stan(w Polsce jest 25 Rejonów) – na jego czele stoi Delegat Stanowy wraz z Radą Stanową. W skład rady Stanowej wchodzą oprócz Delegata Stanowego: Sekretarz Stanowy, Skarbnik Stanowy, Radca Stanowy i Kustosz Stanowy                                                                        .

W działalności RK jest szansa na odnalezienie się mężczyzn w Kościele. – Życie religijne w Polsce jest zdominowane przez kobiety, chcemy więc stworzyć pole do działania również mężczyznom – mówi jeden z kapelanów Rycerzy Kolumba. – Rycerze kładą nacisk na postawę ojca, uczą się, jak być mężczyzną w Kościele i rodzinie.

Bardzo ważne są konkretne działania, jakie rycerze mogą i przede wszystkim chcą podejmować w parafiach i społecznościach lokalnych. Od pomysłów do czynów . Parafialny Okrągły Stół – to pomysł tworzenia więzi między sąsiednimi parafiami, organizują dyskusje przy parafiach ,organizują zbiórkę różnych rzeczy dla potrzebujących i pomoc. Wzywają też do aktywnej walki o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Rycerze chcą promować zarówno adorację Najświętszego Sakramentu, jak też organizują zawody sportowe dla młodzieży ,turnieje szachowe, bale charytatywne, pikniki rodzinne a także rekolekcje dla siebie i swoich rodzin. Pomysłów na działanie może być wiele-musi się nam tylko chcieć!

W całej Polsce jest nas już ponad 4500, a na całym świecie 1,8 mln
Odwagi rycerzom w Polsce dodaje z pewnością fakt, że kilku biskupów przyłączyło się już do naszych szeregów i wielu księży aby zadbać o nasze potrzeby duchowe… A kapelanem polskich Rycerzy Kolumba został kard. Macharski.

To właśnie Jan Paweł II chciał, żeby rycerze zaczęli swoją działalność w Europie właśnie od Polski. I tak się stało. Przyłbice otwarte, tak łatwiej wypatrzyć wroga. Rycerze na pierwszy pojedynek wyzywają nasze nierzadkie katolickie lenistwo, polskie narzekanie i idą jak w słowach pieśni Króluj nam Chryste „DO WALKI Z GRZECHEM SWEJ DUSZY”

Rycerzem Kolumba może zostać każdy mężczyzna który:

1. ukończył 18 lat                                                                                             

2. jest głęboko wierzącym i praktykującym katolikiem kościoła rzymskokatolickiego                    

 3. czuje wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim i pogłębiania swojej wiary             

4.
a.) zostanie zaproszony przez innego Rycerza lub                                                             
b.) dostarczy zaświadczenie od Proboszcza swojej Parafii potwierdzające, że jest               praktykującym katolikiem i podda się rozmowie kwalifikacyjnej z Kapelanem i Komitetem d/s przyjęć Rady.

5. ma otwarte serce na czynienie dobra

Rycerze Kolumba w naszej parafii.

W roku 2009 ksiądz dr Witold Kania na mocy dekretu Jego Ekscelencji Abp. Damiana Zimonia zapoczątkował działalność Rycerzy Kolumba w naszej archidiecezji.

W listopadzie 2009 roku kilku naszych parafian wstąpiło do zakonu Rycerzy Kolumba. W marcu 2010 roku powstała pierwsza Rada Rycerzy Kolumba (nr 15983 im. Matki Bożej Piekarskiej) w Archidiecezji Katowickiej. Ma ona swoją siedzibę w Tychach Czułowie.

   24 października 2010r. 32 mężczyzn, którzy wstąpili do Rady Zakonu Rycerzy Kolumba w Tychach między listopadem 2009 a październikiem 2010 postanowiło utworzyć Radę Rycerzy Kolumba im. Matki Boskiej Fatimskiej przy parafii Piusa X w Rudzie Śląskiej.

   Rada Najwyższa Zakonu Rycerzy Kolumba z dniem 24.10.2010r. ukonstytuowała Radę z Rudy Śl. za pośrednictwem Najwyższego Rycerza jest Carla A. Andersona i nadała jej nr 15160. W chwili obecnej w naszej Radzie mamy 66 Rycerzy Kolumba – z czego 27 to nasi           parafianie.

A tu możesz odwiedzić stronę Rycerzy Kolumba

 www.rycerzekolumba.com

Funkcjonariusze naszej rady w roku bratnim 2016/2017 

10 czerwca 2016 podobnie jak w wielu radach w całej Polsce tak i u nas przeprowadziliśmy wybory w naszej radzie. Zacne gremium dokonało następujących wyborów powołując na rok bratni 2016/2017 na następujące stanowiska braci :  

 

Kapelan - ks. Proboszcz Krzysztof Sitek

 

Wielki Rycerz  -   Witold Zmysłowski

 

Zastępca Wielkiego Rycerza  -   Andrzej Polczyk

 

Kanclerz  -  Jerzy Pawlenka 

 

Kustosz  -  Sebastian Zdebel 

 

Skarbnik   -     Karol Czekała 

 

Radca Rady  -  Michał Socha

 

Powiernik na okres trzyletni  -   Maciej Michalski

 

Powiernik na okres dwuletni  - 
Michał Tworuszka

 

Powiernik na okres roczny  - Zbigniew Wnękowicz

 

Strażnicy wnętrz  -  Henryk Urban, Norbert Klosa,  

 

Strażnik bram  -   Antoni Cieślak ,

 

Sekretarz ds. finansów - Sławomir Markiewka

 

Kronikarz - Jerzy Grześka 

 

Niech dobrze nam służą i pamiętajmy o nich w modlitwach. Vivat Jezus

 

*Honorowymi kapelanami naszej rady są:

-ks. Profesor Arkadiusz Wuwer

-ks. Dziekan Adam Brzyszkowski

*Delegatem Stanowym w Polsce jest Tomasz Wawrzkowicz

*Skarbnikiem Stanowym jest Andrzej Stefaniuk

*Delegatem Rejonowym rejonu nr 17 (Ruda Śląska 1 parafia Piusa X, Ruda Śląska 10 parafia św. Wawrzyńca, )

jest  Andrzej Stefaniuk kontakt telefoniczny: 730 790 725

Pozdrawiam po rycersku -Vivat Jezus

Witold Zmysłowski Wielki Rycerz Rady nr 15160 im. Matki Bożej Fatimskiej

kontakt telefoniczny:  501 459 484

Adres Mailowy Wielkiego Rycerza:  •Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.•

•Poprawiony: ••niedziela•, 29 •października• 2017 14:29••
 

Gościmy

•Naszą witrynę przegląda teraz• •25 gości• ••