Parafia Piusa X w Rudzie Śląskiej

Gdzie jesteś

Początek Główna Patroni na dziś

LogowaniePatroni na dziś •PDF• •Drukuj• •Email•

Bernard1Samuel prorokAlojzy od Świętego Sakramentu

 

 

 

 

 

 

 

20 SIERPNIA

Św. Bernard – opat i doktor Kościoła

Samuel – prorok

Bł. Alojzy od Świętego Sakramentu – prezbiter i męczennik

 

Bernard urodził się w 1090 r. w Burgundii. Wzrastał pod opieką niezwykle pobożnych rodziców, którzy wysłali go do kolegium w Chatillon. Tam Bernard wyróżnił się wielką pobożnością i skłonnością do kontemplacji. Po ukończeniu kolegium rozpoczął studia teologiczne i biblistyczne. Wyróżniał się znajomością literatury, ale gdy miał 17 lat zmarła mu matka i postanowił przerwać studia i żyć jak szlachcic.

Widząc jak zgubne mogą być pokusy świata szybko zrezygnował z tego stylu życia i wstąpił do zakonu cystersów o bardzo surowej regule. Wraz z nim do zakonu wstąpiło 30-tu jego przyjaciół i krewnych. Po trzech latach został wysłany do Szampanii, by założył nowe opactwo cysterskie, w którym pełnił funkcję opata aż do śmierci. Prowadził tam działalność, która spowodowała, że uważano go za jedną z najwybitniejszych postaci XII w. Przemierzając Europę, Bernard stał się „sumieniem ówczesnego Kościoła”, a klasztor wzbudził wiele powołań – m.in. jego ojca i pięciu braci.

 

Bernard założył liczne klasztory, napisał wiele różnych dzieł, odbywał też szereg podróży. Gdy oferowano mu biskupstwa – zawsze odmawiał. Zyskał sobie ogromny autorytet – nawet papieże stosowali się do jego rad. Zmarł 20 sierpnia 1153 r. Był obdarzony niepospolitą łaską czynienia cudów.

Boże, spraw za wstawiennictwem św. Bernarda byli dziećmi tej samej światłości. Amen.

 

 

*****     *****     *****

Samuel znany jest z kart Starego Testamentu. Był nie tylko prorokiem, ale również wodzem, politykiem, kapłanem, sędzią, orędownikiem i nazirejczykiem. Wywodził się z pokolenia Efraima,a w sanktuarium w Szilo ofiarowano go na służbę Bożą. Tam właśnie doznał tam objawienia, które uczyniło zeń proroka. Po zniszczeniu Szilo stał się patriotycznym wędrownym piewcą.Wszedł w kontakt z rozmaitymi środowiskami, a przy ustanawianiu i stabilizowaniu władzy królewskiej zatroszczył się o to, aby była ona władzą ograniczoną wymaganiami Jahwe i wolą samego ludu. Potem stał się rzecznikiem interesów narodowych. Usunął się wówczas do Rama i tam po pewnym czasie namaścił młodego Dawida. Jego panowania już nie śledził. Pochowano go w Rama. Warto wiedzieć , że księgi kanoniczne nazwane imieniem Samuela nie są jego autorstwa. Jednak zaczynają się jego historią. Na początku rozdziału dwudziestego piątego pojawia się wiadomość o śmierci Samuela i jego pogrzebie.

 

*****     *****     *****

Jerzy Häfner urodził się 19 października 1900 r. w Würzburgu. Jego rodzice byli pracownikami służb miejskich. Po maturze, w 1918 r. w trybie przyśpieszonym został powołany do armii niemieckiej. Rok później rozpoczął studia filozoficzne i teologiczne.W 1920 r. wstąpił do Trzeciego Zakonu Karmelitów Bosych i przyjął zakonne imię Alojzy od Świętego Sakramentu. Cztery lata później przyjął święcenia kapłańskie. 1 września 1928 r. został wikarym w parafii w Altglashütten. Nie odpowiadał na pozdrowienia „Heil Hitler”, czym naraził się miejscowym nazistom. W 1934 r. został proboszczem parafii w Oberschwarzach. Od kiedy w 1938 r. otrzymał od władz hitlerowskich zakaz nauczania w szkole, zajęcia z religii i przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania prowadził po kryjomu. Z odwagą wypowiadał się krytycznie na temat nazistowskich rządów. W sierpniu 1941 r. udzielił na łożu śmierci ostatniego namaszczenia funkcjonariuszowi NSDAP, za co został w październiku 1941 r, aresztowany pod zarzutem podburzania ludności. 12 grudnia 1941 r. bez wyroku sądowego został umieszczony w obozie koncentracyjnym w Dachau. 20 sierpnia 1942 r. zmarł z wycieńczenia, po długotrwałym maltretowaniu przez SS-manów i morzeniu głodem.

AUREOLA NA (TWOJĄ) MIARĘ...

 

Gościmy

•Naszą witrynę przegląda teraz• •3 gości• ••