Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Parafia Piusa X w Rudzie Śląskiej

Gdzie jesteś

Początek Nasza Diecezja Biskupi

Logowanie



Biskupi •PDF• •Drukuj• •Email•
•Wpisany przez Administrator•   
••sobota•, 02 •listopada• 2013 10:27•

Skworc Wiktor

Metropolita Katowicki:

 

Abp Wiktor Skworc

 

Urodził się 19 maja 1948 r. w Bielszowicach.

Święcenia kapłańskie przyjął 19 kwietnia 1973 r. w Katowicach, zaś biskupie – 6 stycznia 1998 r. w Rzymie. Metropolitą Katowickim został 29 października 2011 r. Arcybiskup jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii Kościoła.

 

Aktualnie pełni urzędy:

Arcybiskup Metropolita Katowicki

Wielki Kanclerz wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

W Konferencji Episkopatu Polski:

Przewodniczący Zespołu ds. Finansów w Kościelnej Komisji Konkordatowej

Przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec

Delegat KEP ds. Działalności w Polsce „Kirche in Not” 

 

Wodarczyk biskup

biskup pomocniczy:

 

Adam Wodarczyk – biskup tytularny Pomezanii

 

 

 

Urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach.

 

Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1994 r. w Katowicach, zaś biskupie 6 stycznia 2015 r. również w Katowicach.

 

Aktualnie w archidiecezji katowickiej pełni funkcje biskupa pomocniczego, wikariusza generalnego, członka Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej i Kolegium Konsultorów.

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji i moderatorem Generalnego Ruchu Światło – Życie.

 

Szkudło biskup

biskup pomocniczy:

Marek Szkudło – biskup tytularny Wigier

 

Urodził się 28 lutego 1952 r. w Tychach.

Święcenia kapłańskie przyjął 23 marca 1978 r. w Katowicach, zaś biskupie 6 stycznia 2015 r. również w Katowicach.

Aktualnie w archidiecezji katowickiej pełni funkcje biskupa pomocniczego, wikariusza generalnego, członka Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej i Kolegium Konsultorów. 

 

Zimoń Damian

 

 

 

Arcybiskup senior:

 

Damian Zimoń

 

Urodził się 25 października 1934 r. w Niedobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1957 r. w Katowicach, zaś biskupie 29 czerwca 1985 r. również w Katowicach. Funkcję Abpa Metropolii Katowickiej pełnił od 1985 do 2011 roku. Arcybiskup Senior jest doktorem nauk teologicznych w zakresie liturgiki, doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, komandorem z Gwiazdą Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

 

Aktualnie pełni urzędy:

 

Opiekun Duszpasterstwa Głuchych w Polsce, członek Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. 

 

Bernacki Gerard

biskup Senior:

 

Gerard Bernacki – biskup tytularny Sala Consilina

 

 

 

Urodził się 3 listopada 1942 r. w Książenicach.

 

Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1967 r. w Katowicach, zaś biskupie – 16 kwietnia 1988 r. również w Katowicach. W latach 1988 – 2012 pełnił funkcję biskupa pomocniczego w naszej diecezji.

 

Bp Bernacki jest doktorem nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej oraz w zakresie teologii życia wewnętrznego. 

 

 

 

 

 

 

•Poprawiony: ••niedziela•, 12 •czerwca• 2016 13:56••
 

Gościmy

•Naszą witrynę przegląda teraz• •10 gości• ••